czwartek, 27 sierpnia 2015

PORADNIK: DRUGI NABÓR NA STUDIA (DODATKOWY NABÓR NA STUDIA)

Dzisiaj porozmawiamy o dość popularnym co roku temacie, dodatkowym naborze na studia. Jeśli interesuje Was drugi nabór na studia, we wpisie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na ten temat. Dajcie koniecznie znać, czy spodobał się Wam wpis i czy okazał się być przydatny. Drugi nabór na studia to fantastyczna okazja, aby mimo wszystko rozpocząć naukę od października, bez konieczności utraty całego roku.


Zacznijmy od tego czym jest drugi nabór na studia (dodatkowy nabór na studia). Dodatkowy nabór, to kolejny proces rekrutacyjny dla wszystkich zainteresowanych studiowaniem na wybranej uczelni, czy też studiowaniem na konkretnym kierunku. Warunki takiego naboru każda uczelnia ustala indywidualnie, ale pewne zasadnicze reguły pozostają niezmienne. Drugi nabór prowadzi się wówczas, kiedy na określonym kierunku studiów zabrakło chętnych. Chętnych może brakować z wielu przyczyn, najczęściej jest to wynik składania przez kandydatów kilku aplikacji jednocześnie. Niejednokrotnie okazuje się również, że zainteresowanie danym kierunkiem jest po prostu niższe. W ostatnich latach rekrutacja przeprowadzana jest elektronicznie. Jest to bardzo wygodny sposób nie tylko dla władz uczelni, ale również przyszłych studentów. Okazuje się bowiem, że na bieżąco możecie śledzić wszelkie informacje o dodatkowych naborach. Najczęściej wzięcie udziału w dodatkowym naborze wiąże się z koniecznością rejestracji, często decydujemy się aplikować na kierunek, który nie był dla nas priorytetowy. Jeśli jednak rozważaliście pójście na kierunek, na którym trwa nabór z powodu wolnych miejsc, dostajecie się z listy rezerwowej. Należy w tym miejscu rozróżnić sytuację, w której uczelnia decyduje się na nabór z powodu braku kandydatów i akceptowanie aplikacji spośród osób przebywających na liście rezerwowej. 


Dodatkowe nabory nie trwają długo. Najczęściej osoby zainteresowane mają czas wnieść opłatę rekrutacyjną oraz zarejestrować się w systemie do połowy września. Ogłoszenie wyników następuje przeważnie następnego dnia roboczego po upływającym terminie. Uwaga! Czas na potwierdzenie aplikacji nie jest już tak elastyczny jak w przypadku pierwszego naboru - na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach są to zaledwie dwa dni! 

Trzeba działać szybko i nie zaniedbywać terminów. Moja rada - jeśli aplikujecie w kilka miejsc, wykorzystajcie Wasz kalendarz do zanotowania najważniejszych informacji i przypominajek. Dzięki temu nie zmarnujecie swojej okazji. Jeśli macie zaplanowane wakacje na wrzesień, upewnijcie się, czy Wasza przyszła Uczelnia zaakceptuje podanie złożone przez rodziców (po przedstawieniu stosownego pisma). 


Nie dostanie się na studia w pierwszym naborze nie jest życiową tragedią. Należy popatrzeć wówczas na sprawę bardzo chłodno - może okazać się, że Wasze wyniki z matury wcale nie były takie złe, po prostu kierunek był bardzo popularny w danym roku. W takiej sytuacji macie dwa wyjścia - zrezygnować w tym roku i poprawić maturę, albo spróbować dostać się na podobny kierunek gdzieś indziej, lub na kierunek nieco odbiegający od Waszych początkowych planów. Oba wyjścia są dobre, decyzja musi być tylko Wasza, zgodna z planami i pragnieniami. 

Załóżmy jednak, że chcecie w tym roku rozpocząć studia. Jakie są Wasze realne szanse? Tak naprawdę bardzo duże, ba - znacznie większe niż moje pięć lat temu, czy osób zaczynających jeszcze przede mną. Niż demograficzny działa na Waszą korzyść! Wasze szanse są tym większe, im mniej popularny jest kierunek jaki wybierzecie (kierunek alternatywny). Warto, o czym już wspominałam, na bieżąco przeglądać strony uczelni aby wiedzieć ile miejsc pozostało oraz przeglądać fora internetowe placówek. Z forum można dowiedzieć się naprawdę sporo o popularności kierunku albo jego liczbie od starych o rok studentów. 

Jeśli jesteście przekonani, że chcecie rozpocząć studia w tym roku, lepiej złożyć podanie w kilku miejscach. Oczywiście wiąże się to z opłatami rekrutacyjnymi, ale tego nie przeskoczymy. Niestety.


Pamiętajcie, że jeśli dostajecie się na wybrany kierunek pod koniec września, trzeba wszystko bardzo szybko ogarnąć. Nie jest to proste, ale nie jest także niewykonalne! Jeśli chcecie wpis lub film o szybkich sposobach na przeprowadzkę lub przygotowanie do studiowania - dajcie koniecznie znać w komentarzach. Zapraszam Was również na pozostałe wpisy poświęcone studiowaniu i nauce - wszystko znajdziecie w zakładce LIFESTYLE

Jeśli podoba się Wam moja strona oraz wpisy, zostawcie plusika i zaobserwujcie mojego bloga. To bardzo dużo dla mnie znaczy. Pozdrawiam wszystkich wytrwałych i trzymam za Was kciuki! :)

1 komentarz:

  1. super post! obserwuję jako Ola Rogala, liczę na rewanż ;)
    hi-im-ola.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń