sobota, 8 sierpnia 2015

SKĄD POBIERAĆ DARMOWE ZDJĘCIA NA BLOGA? 15 DARMOWYCH SERWISÓW - LICENCJA CC0 (CZ.1)

Planowałam już od dawna zamieścić posta, w którym podzielę się z Wami listą stron, z której można czerpać przeróżne (piękne) zdjęcia na licencji CC0. Takie zdjęcia często się przydają jako zdjęcia okładkowe, albo w sytuacji w której brakuje nam technicznych możliwości wykonania fotografii o określonej tematyce. W poście zamieściłam też niezbędne informacje na temat samej licencji. Zapraszam do lektury.


Kilka słów o Licencji Creative Commons (CC). Creative Commons to licencje , na podstawie których można udostępniać utwory: teksty, zdjęcia, projekty objęte prawami autorskimi. Zasada wszelkie prawa zastrzeżone zostaje zastąpiona zasadą pewne prawa zastrzeżone. Licencje Creative Commons są dostępne w wersji ogólnej („Unported”) – dostosowanej do prawodawstwa międzynarodowego oraz w ponad 40 wersjach dostosowanych do jurysdykcji lokalnych. Teksty licencji są dostępne za darmo na stronie projektu Creative Commons.

Wyróżniamy cztery następujące warunki udostępniania utworów:
 • występujący zawsze warunek uznania autorstwa (zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy) ang. Attribution (BY);
 • warunek użycia niekomercyjnego (ezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych) ang. Noncommercial (NC);
 • warunek bez utworów zależnych (zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych) ang. No Derivative Works (ND);
 • warunek na tych samych warunkach (zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji) ang. Share Alike (SA).
Uwzględniając powyższe warunki powstało sześć licencji:
 1. Uznanie Autorstwa (CC-BY)
 2. Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
 3. Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Na Tych Samych Warunkach (CC-BY-NC-SA)
 4. Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Bez Utworów Zależnych (CC-BY-NC-ND)
 5. Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach (CC-BY-SA)
 6. Uznanie Autorstwa – Bez Utworów Zależnych (CC-BY-ND)
Ponadto warto wspomnieć o licencjach dodatkowych, sampling (zezwala na samplowanie i tworzenie remiksów utworów muzycznych, a nie pozwala na wykorzystanie sampli do celów reklamowych) oraz państwa rozwijające się (przestarzała licencja pozwalająca na kopiowanie i tworzenie utworów zależnych pod warunkiem uznania autorstwa, ale tylko w państwach rozwijających się). 

No i teraz najważniejsze z punktu widzenia dzisiejszego posta: CC0 - jednostronne oświadczenie twórcy, który zrzeka się wszystkich praw jakich można się zrzec w danym systemie prawnym. W idealnym przypadku, jest to równoznaczne z przekazaniem dzieła do domeny publicznej. 

UWAGA! Do każdego dzieła wykorzystującego którąkolwiek z licencji Creative Commons (oprócz CC0) musi być dołączony pełny tekst licencji lub URI tego tekstu oraz informacje takie jak tytuł, nazwisko autora. Pozostałe warunki są zależne od wybranego wariantu licencji.

 Okej, po wszystkich niezbędnych wstępach możemy przejść do linków :)

UNSPLASH - niektóre zdjęcia są po prostu rewelacyjne, niestety brakuje podziału na kategorie. Plus za możliwość edycji i zamieszczania wszystkich zdjęć ze strony.

PUBLIC DOMAIN PICTURES - nie wszystkie zdjęcia są na licencji CC0, czasem wymagają podania nazwiska autora. Podział na kategorie ułatwia znajdowanie odpowiednich obrazów. Każde zdjęcie ma opisaną licencję.

PIXABAY - póki co moja ulubiona strona. Zdjęcia głównie na bezpłatnej licencji z możliwością wpisywania słów kluczowych. Zdjęcia dostępne w różnych formatach. 

SPLITSHIRE - witryna z darmowymi zdjęciami podzielonymi na kategorie. Wsparcie można okazać subskrybując stronkę. Zawsze znajdziecie coś interesującego. 


1 MILLION FREE PICTURES - blog, na którym część wpisów poświęcona jest bezpłatnym fotografiom. Jeśli spodobają się Wam pozostałe treści, warto pozostać na dłużej.


GRATISOGRAPHY - licencja na domowe i komercyjne wykorzystanie. Baza zdjęć podzielona na kategorie. LITTLE VISUALS - blog z darmowymi zdjęciami. Nie ma ich aż tak dużo jak na innych serwisach, ale w wolnej chwili warto zajrzeć i sprawdzić czy któraś z fotografii skradła Wasze serca. 

PDPICS - dość kontrowersyjna strona, na której zdjęcia wykonywane są w domu. Na ogół nie korzystam z tej witryny, ale być może znajdziecie coś dla siebie - zwłaszcza jeśli photoshop Wam nie straszny. 

FLICKR - domena z pięknymi darmowymi zdjęciami. Wadą strony jest konieczność wpisywania słów kluczowych do wyszukiwarki, która nie jest idealnie zoptymalizowana. Część zdjęć ma fantastyczny klimat!

NOS.TWNSND.CO - zdjęcia do własnego lub niekomercyjnego użytku w charakterze Vintage.
PICKUP IMAGE - przepiękne zdjęcia natury i architektury. TRAVELCOFFIEBOOK - darmowe zdjęcia upamiętniające podróże. 
MOVEAST - jak powyżej, darmowe zdjęcia z podróży. 
MAGDELEINE - darmowe zdjęcia podzielone na kategorie wyjątkowo dobrej jakości i wyczucia. LIFE OF PIX - witryna z darmowymi zdjęciami umożliwiająca wyszukiwanie fotografii o wybranej tematyce.Za tydzień pojawi się kolejny wpis z 15 serwisami. Dajcie znać jakie są Wasze ulubione źródła :)
M.

8 komentarzy:

 1. Korzystałam głównie z picjumbo, ale na Twojej liście znalazłam parę perełek! :)

  toofussy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i zapraszam za tydzień :)

   Usuń
 2. Tajemnica tych cudownych zdjęć u większości blogerów odkryta. ;-)

  Masz chwilę? Zapraszam do siebie: https://jezwnalesniku.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no niestety! :) dzięki za odiwedzinki!

   już uciekam do Ciebie :)

   Usuń
 3. oooo bardzo się przyda :)
  dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. przydatna lista :) ja korzystam z pixabay, unsplash i flickr, są świetne :)

  OdpowiedzUsuń