sobota, 21 listopada 2015

10 POMYSŁÓW NA: WRÓŻBY ANDRZEJKOWE


Hej! Andrzejki to zawsze świetna okazja do tego, aby urządzić domówkę i trochę sobie powróżyć. Oczywiście pamiętajcie, że to wszystko należy traktować jako zabawę! Przygotowałam dla Was dzisiaj 10 propozycji prostych i zabawnych wróżb, które świetnie wpisują się w nadchodzące klimaty. 

Najwygodniej będzie obejrzeć krótki film przygotowany przeze mnie, ale jeśli wolicie czytać i dowiedzieć się nieco więcej, poniżej znajdziecie wszystkie informacje :)Zacznijmy dosłownie od kilku słów wprowadzających.


Warto wiedzieć, że obchodzone dzisiaj święto wywodzi się z pogańskich zwyczajów. Jest to ostatnia okazja do zabawy, dzień później rozpoczyna się Nowy Rok Liturgiczny, a tym samym wchodzimy w okres Adwentu - czyli przygotowywania się do Świąt Bożego Narodzenia

Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, dzisiaj jest to już tylko i wyłącznie kolejny dzień, w którym miło spędzamy czas. Mimo wszystko, szereg osób nadal decyduje się na różne wróżby, zwłaszcza miłosne. 

Patronem tego święta jest Święty Andrzej, którego imię znaczyło siłę i odwagę. Przejdźmy zatem do konkretnych pomysłów na wróżby!

ZWYCZAJ Z GAŁĄZKĄ WIŚNI

Zwyczaj z gałązką wiśni jest bardzo, bardzo stary. Aby dowiedzieć się, czy panienka szybko wyjdzie za mąż należy w Andrzejki zerwać gałązkę wiśni i włożyć ją do wazonu z wodą. Jeżeli zakwitnie w Boże Narodzenie, to znak, że już niebawem można szykować się do zmiany stanu cywilnego, a przynajmniej - do znalezienia miłości. 

WRÓŻENIE Z WOSKU

Wróżenie z wosku jest najbardziej popularną metodą zabaw andrzejkowych. Jest to metoda prosta, w miarę szybka i pozwala na dużą kreatywność. Dawniej podczas wróż lano ołów, który symbolizował trwały związek, nierozerwalne połączenie. Wosk był kiedyś bardziej cenny niż teraz. Pochodził przecież od pszczół, świętych stworzeń. Wróżby z wosku dotyczyły miłości i pomyślności w nadchodzącym roku.


Klucz jest w tej wróżbie symbolem tajemnicy, ale i płodności - zamyka lub otwiera wszelkie sekrety i tajemnice. Poniżej zamieszczam przykładowe znaczenie kształtów, jakie możecie uzyskać.

Postać mężczyzny lub serce - w niedługim czasie spełni się twoje marzenie o miłości
Rycerz lub jeździec na koniu - wyjdziesz za mąż lub zakochasz się w wojskowym.Dla chłopaka oznacza to, że będzie w przyszłości pracował w służbach mundurowych.
Gwiazda - zdobycie majątku i szczęśliwe życie.
Kwiat - czeka cię przyjemna niespodzianka
Pierścień - zaręczyny lub wyarażenie zgody na chodzenie z chłopakiem, który to zaproponuje.
Pies, kot - nie decyduj się pochopnie na nowy związek uczuciowy.
Sowa, lis, zawalony dom - narażenie na niebezpieczeństwo.
Jabłko - symbol życia, zdrowia i mądrości
Most - zbuduj most i pójdź na kompromis
Małpa - dwuznaczna sytuacja, fałszywy przyjaciel
Pszczoła - wytrwała praca, która przyniesie sukces

DOM: To może oznaczać przeprowadzkę w zbliżającym się roku lub założenie rodziny.
CHMURA: Innymi słowy - BIERZ SIĘ DO ROBOTY!. Bujanie w chmurach nie sprzyja. Trzeba zejść na ziemię i wziąć sprawy we własne ręce. Partnera nie znajdziesz siedząc w domu!
GÓRA/GÓRY: Jeżeli dojrzysz górę w swojej figurze, to znaczy, że musisz się, w nadchodzącym roku, uzbroić w cierpliwość. Przed Tobą wiele trudności! Mało tego... będziesz mieć wrażenie, że nic nie idzie po Twojej myśli.
JAJKO: Jajko oznacza płodność. Łatwo się domyślić, że i z nią związana jest wróżba andrzejkowa. Jeżeli planujesz potomstwo a z wosku uleje Ci się właśnie jajo, to w przyszłym roku możesz spełnić swoje marzenie.
MONETA: Przyszły rok stoi pod hasłem: FINANSE. Najważniejsze dla Ciebie będą sprawy finansowe i zawodowe. A co więcej, może nawet zawrzesz małżeństwo dla pieniędzy?
MOTYL: Motyl to oznaka zmian. Chyba nikt nie ma z tym wątpliwości. Nim powstanie piękny owad... najpierw musi przejść metamorfozę. Jeżeli nasza figurka z wosku przypomina motyla, to oznacza zmiany w naszym życiu.
SERCE: Kiedy serce z wosku ma regularna kształty, to jest to wróżba szczęścia w miłości. A postrzępione lub połamane oznacza utratę miłości bądź miłosne niepowodzenia.

WRÓŻBY KARCIANE

Wróżby z kart są jednymi z najbardziej popularnych form spędzania Andrzejek. Trudno się dziwić, wystarczy stara, sprawdzona talia kart i kilka prostych instrukcji. Uważajcie - karty mają duszę, trzeba je szanować :)


BUTY

Jeżeli macie ponad 20 lat, to chyba znacie wróżbę z przekładaniem buta? Którego pierwszy dotknie progu, niebawem znajdzie miłość...

ZAPAŁKI

Wróżba na zapałki jest chyba najprostszą z proponowanych dzisiaj. Wystarczy wypowiedzieć życzenie, zapalić zapałki i zobaczyć czy płomienie kierują się do siebie wzajemnie...


WRÓŻENIE Z FUSÓW

W tym wypadku są to fusy herbaciane. Potrzebna będzie Ci liściasta herbata, wrzątek i biała filiżanka. Nie zapomnij też o otwarciu umysłu, interpretacja kształtów może być bardzo intrygująca.


OBIERKI JABŁKA

Obierałyście kiedyś jabłka i rzucałyście za siebie aby poznać pierwszą literę imienia swojego ukochanego? Jeśli nie, spróbujcie w tym roku.

NUMEROLOGIA

Ostatnia propozycja na dzisiaj to wróżby numerologiczne. Sprawdź jaką cyfrą jesteś, a jeśli masz partnera możesz dowiedzieć się czy gwiazdy wróżą Wam świetlaną przyszłość :)

Dajcie znać jak planujecie spędzić Andrzejki w tym roku! :)

6 komentarzy:

 1. hehe ta muzyka w tle mnie przeraża, ja chyba nie będę brać udziału w Andrzejkach w tym roku bo jadę do domu,a tam już nie mam znajomych z którymi mogłabym taką imprezę zrobić. Tego z wiśnią i lustrem nie znałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzykę było wyjątkowo ciężko dobrać! Ja chyba też nie będę obchodzić Andrzejek, te w zeszłym roku wspominam źle, a w tym być może już nie będę miała z kim zrobić w tym roku...

   Usuń
  2. nie ma się co przejmować, zawsze można sobie po prostu posiedzieć i wybić dobrą herbatkę albo pójść do kina, takie "święta" nie są zbyt ważne , lepiej by Boże Narodzenie spędzić w odpowiednim gronie a nie samemu ;)

   Usuń
 2. Świetny artykuł ,zapraszam do nas

  OdpowiedzUsuń