piątek, 3 lipca 2015

JAK WYBRAĆ STUDIA? JAKI WYBRAĆ KIERUNEK STUDIÓW?

Hej! Mamy już wyniki matur - czas więc aplikować na studia. Wybór kierunku studiów nie jest rzeczą ani prostą, ani oczywistą ani też przyjemną. Dla wielu z Was może wydawać się to dziwne, ale nie każdy w wieku 19 lat wie co chciałby robić w przyszłości. Wiele osób podejmuje decyzje pochopnie, w późniejszym czasie rezygnując ze studiów tracąc na przykład cały rok. Jeśli chcecie wiedzieć czym kierować się w wyborze studiów - zapraszam do lektury.


UMYSŁ ŚCISŁY CZY HUMANISTA? 

Najważniejsze to znać siebie i swoje umiejętności. Warto jest zacząć od określenia czy jesteśmy bardziej humanistami czy też umysłami ścisłymi. Być może lubicie zarówno matematykę jak i język polski, ale z pewnością jednych przedmiotów uczy się Wam prościej niż innych. Określenie swojego typu zdecydowanie zawęzi Wasze dalsze poszukiwania.



MIEJSCE STUDIOWANIA

Kryterium, które znacznie zawęzi Wasze poszukiwania jest miejsce studiowania. Wszystko zależy od tego czy chcecie w ogóle opuszczać dom rodzinny, czy macie upatrzone miasto w którym chcecie studiować, a może nawet macie upatrzoną konkretną uczelnię. Ja osobiście nie chciałam wynajmować mieszkania w obcym mieście, dlatego zdecydowałam się na Katowice. Od razu wiedziałam, że w grę nie wchodzi Uniwersytet Śląski, a Uniwersytet Ekonomiczny. Podjęcie decyzji o wyjeździe do innego miasta wiąże się z wieloma kosztami, dlatego taka decyzja powinna być bardzo odpowiedzialna, poważnie przemyślenia i mimo wszystko uzgodniona z Waszymi rodzicami. 



CO MNIE KRĘCI A CO SIĘ OPŁACA?

Wiele kierunków, chociaż są bardzo interesujące nie gwarantują znalezienia pracy po ich ukończeniu. Obecna sytuacja na rynku pracy jest trudna, nawet dla bardzo zdolnych osób z dobrym wykształceniem.  Czym więc kierować się w wyborze studiów - tym co nas kręci czy tym, po czym rzeczywiście moglibyśmy dostać dobrą pracę? Na to pytanie każdy z osobna powinien odpowiedzieć sobie samemu. Studiowanie czegoś wbrew sobie jest udręką - studia to w najlepszym wypadku 3 lata z życia, w najgorszym 5 lat. Im kierunek bardziej ścisły, tym więcej możliwości stoi przed nami otworem. Jeśli interesuje Was jakiś temat po którym trudno o pracę, można rozważyć podjęcie drugiego kierunku albo też pokusić się o zrobienie studiów podyplomowych w tym zakresie. Jeśli jesteście mocno zdeterminowani, możecie także swoją wiedzę z danego obszaru rozwijać indywidualnie, w wolnych chwilach.  Na pewno należy patrzeć na to co Was interesuje, ale mieć też na uwadze perspektywy pracy w miejscu, w którym planujecie żyć. 



BROSZURKI,  SYYLLAABBUUSSYY, OPINIE

Zanim zdecydujesz się na jakiś kierunek poczytaj, co może Ci zaoferować. Wiele informacji znajdziesz w broszurach informacyjnych i reklamowych, ale chyba najwięcej możliwości da Ci przestudiowanie programu nauczania w sylabusach. Możesz zobaczyć jakie konkretnie przedmioty czekają Cię na studiach, a nawet potencjalnych wykładowców! Jeśli znacie kogoś, kto już studiuje na wybranej uczelni warto zapytać o zdanie - pamiętajcie jednak, że ta opinia będzie bardzo subiektywna, a co za tym idzie wcale nie będzie aż tak kolorowo jak mówią, albo diabeł nie będzie taki straszny jakim go próbują malować ;)



ZAWSZE TAM GDZIE TY… 

Najgorsze co możecie zrobić samemu sobie, to wybór studiów przez znajomych. Jeśli obawiacie się, że stracicie znajomości, że nie poznacie nikogo ciekawego na studiach to jesteście w wielkim błędzie. Rozumiem, że część osób ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomości ale prędzej czy później każdy znajdzie grupę osób, z którymi będzie chciał się trzymać na studiach. Nawet jeśli osoby na Waszym kierunku nie będą Wam odpowiadać to możecie przystąpić chociażby do koła naukowego, czy też organizacji studenckiej - możliwości jest wiele, a prawdziwa przyjaźń nie zniknie z powodu drobnej rozłąki



WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI

Pamiętaj, że nauka na studiach wygląda zupełnie inaczej niż w szkole średniej. Mało wiedzy, którą wyniosłeś z liceum przyda Ci się na nowych zajęciach - nie bój się więc, że kierunek o którym marzysz będzie dla Ciebie zbyt trudny, że sobie nie poradzisz. Strach nie może dyktować Ci warunków i odbierać marzeń - każdy kierunek jest do przejścia, wystarczy chcieć. 



CZEGO PRAGNIESZ? 

I jak, wiesz już co chciałbyś studiować? 

Ściskam Was mocno!
Mali




12 komentarzy:

  1. wyjątkowo przydatny i dobrze napisany poradnik

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny poradnik :D
    Nominowałam Cię do Liebster Blog Award. Szczegóły w najnowszym poście.
    http://ruciakowa.blogspot.com/2015/07/liebster-blog-award.html
    Pozdrawiam, Ruciakowa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatny post. Powodzenia na studiach! Ja w tym roku wybieram się na filologię polską ;)
    Pozdrawiam
    Zapraszam do mnie : http://snowarskakarolina.blogspot.com/
    PS: Obserwuję i liczę na rewanż

    OdpowiedzUsuń
  4. Często jest w sumie tak, że robimy coś innego niż się uczyliśmy. Jednak to może świadczyć o tym, że źle dobraliśmy kierunek studiów. Warto sobie tą decyzję bardzo dobrze przemyśleć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dla jednych wybór kierunku studiów będzie prostą decyzją, dla innych nie. Prawda jest taka, że większość osób w wieku 19 lat nie wie co chce w życiu robić. Jeśli nie wiemy jaki kierunek wybrać, należy zastanowić się co nas interesuje i przeanalizować sytuację na rynku pracy. Warto też przeglądnąć wszystkie dostępne kierunki w naszym mieście i spośród nich wybrać dla siebie najlepszy ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo pomocne porady! Większość młodych ludzie będąc w klasie maturalnej, tak naprawdę nie wie co chce robić w życiu, a wybór odpowiedniego kierunku studiów wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Warto więc poświęcić temu tematu trochę więcej czasu i przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Może się przy tym okazać, że studia wcale nie są dla nas, albo że istnieje kierunek w którym chcemy się rozwijać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Słuchajcie, a może pedagogika? Ja włąśnie też szukam dla siebie jakiegoś kierunku i straznie zainteresowała mnie ta uczelnia https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/pedagogika/ . Mają do wyboru dwa rodzaje pedagogiki i wydaje mi się, że wybrałabym tą przedszkolną. Waszym zdaniem to dobry pomysł?

    OdpowiedzUsuń
  8. Super! Najważniejsza jest w życiu pasja do tego co się robi! Ostatnio pisałam u siebie o kierunku dla pasjonatów i o najbardziej oryginalnych studiach w Polsce! Zapraszam! VANILOVE ♥ <------ klik

    OdpowiedzUsuń
  9. Jest naprawdę wiele ciekawych kierunków studiów jakie warto podjąć. Zobaczcie na ten http://www.wseiz.pl/pl/uczelnia/wydzial-zarzadzania/zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji mój brat się wybiera właśnie na tą uczelnię a ja mam plan go w tym wspierać bo to bardzo dobra uczelnia.

    OdpowiedzUsuń